Stijgende gasprijzen: hoe maakt u uw warmwaterinstallatie minder afhankelijk van gas?

Zakelijke gasprijzen stijgen in België

Voor gebouwen met een grote warmwaterbehoefte is de gasprijs een belangrijke kostenfactor. Hotels, sportaccommodaties, zorginstellingen, appartementencomplexen en industriële locaties hebben dagelijks warm water nodig, vaak op vaste momenten en in grote hoeveelheden.

De CREG, de Belgische federale energieregulator, volgt maandelijks de ontwikkeling van energieprijzen voor een professioneel referentieprofiel met een jaarlijks gasverbruik van 100 MWh.

De meest recente gegevens laten zien dat de totale jaarlijkse gasfactuur, exclusief btw, voor dit profiel in België steeg van ongeveer € 7.100 in juli 2026 naar € 8.800 in september 2026. Dat is een stijging van circa 24% in twee maanden.

Ook op langere termijn is de ontwikkeling duidelijk. In september 2025 lag de jaarlijkse referentiefactuur rond de € 5.900. In september 2026 was dat ongeveer 49% hoger.

Natuurlijk betaalt niet iedere organisatie exact hetzelfde bedrag. De uiteindelijke gaskosten hangen af van het contract, het afnameprofiel, de regio en het verbruik. De cijfers laten wel zien hoe snel zakelijke energiekosten kunnen oplopen.

Dat maakt het relevant om niet alleen naar de energierekening te kijken, maar ook naar de warmwaterinstallatie erachter. Waar wordt gas precies voor ingezet? En hoe kunt u de warmwaterproductie slimmer organiseren, zodat u minder afhankelijk wordt van gas?

Ontwikkeling van de totale jaarlijkse aardgasfactuur, exclusief btw, voor een professioneel referentieprofiel met een verbruik van 100 MWh per jaar.Bron: CREG – ontwikkeling van energieprijzen in België en buurlanden, september 2026.
Bron: CREG – ontwikkeling van energieprijzen in België en buurlanden, september 2026.

Niet iedere locatie kan direct volledig elektrisch

Volledig elektrisch warm water produceren is niet op iedere locatie direct haalbaar. De beschikbare elektrische capaciteit, de ruimte in de technische ruimte, de gewenste tapwatertemperatuur en de piekvraag bepalen wat mogelijk is.

Dat geldt zeker bij bestaande gebouwen. Een volledige renovatie kan grote aanpassingen vragen, terwijl een gefaseerde aanpak al kan helpen om het gasverbruik te beperken. Het doel is daarom niet altijd om de volledige installatie in één keer te vervangen. Belangrijker is om te bepalen op welke momenten een andere warmtebron een deel van de warmwaterproductie kan overnemen.

Minder gasverbruik begint bij inzicht in de warmwatervraag

Het totale warmwaterverbruik per dag is niet voldoende om een installatie goed te ontwerpen. Ook het moment waarop warm water nodig is, maakt een groot verschil.

Bij een sportaccommodatie ontstaat een hoge warmwatervraag bijvoorbeeld na een training of wedstrijd. In een hotel ligt de vraag vaak geconcentreerd in de ochtend en aan het begin van de avond. In de industrie kunnen processen, werktijden en gewenste temperaturen voor terugkerende pieken zorgen.

Wanneer een installatie uitsluitend op gas werkt, moet de gasboiler deze pieken direct opvangen. Hoe meer warm water er in korte tijd nodig is, hoe meer vermogen de boiler op dat moment moet leveren.

Door de warmwatervraag goed in kaart te brengen, wordt duidelijk welk deel van de productie mogelijk anders kan worden ingevuld. Daarbij kijkt u naar het dagelijkse warmwaterverbruik, de duur en hoogte van pieken, de gewenste tapwatertemperatuur, de beschikbare ruimte en het deel van de vraag dat buiten de pieken voorspelbaar is.

Deze analyse vormt de basis voor een installatie die voldoende warm water levert én helpt om het gasverbruik gerichter te beperken.

Gas inzetten waar het nodig is

Een hybride warmwaterinstallatie combineert niet automatisch alle beschikbare technieken. Per project wordt gekeken welke combinatie past bij het gebouw en het gebruik.

Dat kan bijvoorbeeld een warmtepomp met warmwateropslag zijn. Ook kan een warmtepompboiler koud water voorverwarmen, waarna een gasboiler of elektrische boiler naverwarmt wanneer extra capaciteit nodig is. Op de pagina over de Enevator Store als voorverwarmer leest u hoe deze opzet werkt met een BFC gasboiler of DRE Plus elektrische boiler.

Het uitgangspunt is eenvoudig: benut een alternatieve warmtebron waar dat technisch mogelijk is en behoud naverwarming voor de momenten waarop extra vermogen of een hogere temperatuur nodig is. Zo hoeft gas niet langer de volledige warmwaterproductie te verzorgen.

Opslag helpt gasgebruik tijdens pieken te beperken

Een voorraadvat verlaagt het gasverbruik niet vanzelf. Het zorgt er wel voor dat warmte die eerder is opgewekt met een warmtepomp, zonthermie of andere warmtebron beschikbaar blijft wanneer de warmwatervraag stijgt.

Zonder voldoende opslag moet een gasboiler tijdens een piek direct alle benodigde warmte produceren. Met een goed gedimensioneerd voorraadvat kan een deel van de piekvraag worden opgevangen met eerder opgeslagen warmte. De gasboiler hoeft dan minder vaak of minder lang extra vermogen te leveren.

Hoe groot dit effect is, hangt af van de warmwatervraag, de gewenste temperatuur, de inhoud van het voorraadvat en de gekozen warmtebron. Daarom moet opslag altijd als onderdeel van het totale systeem worden bekeken: van opwekking en buffering tot naverwarming en distributie.

7

Warmtepompboiler en zonthermie als aanvulling

Voor kleinere commerciële toepassingen kan de Enevator Store een passende warmtepompboiler zijn. De warmtepomp en het voorraadvat zijn geïntegreerd in één toestel. De Enevator Store heeft drie bedrijfsmodi: Efficiency, Hybride en Elektrisch. Welke modus en systeemopzet passen, hangt af van de warmwatervraag en de gewenste beschikbaarheid.

Enevator Store Warmtepompboiler als voorverwarmer voor een elektrische boiler of gasboiler
Enevator Store en DRE plus

Ook zonthermie kan een bijdrage leveren wanneer er voldoende geschikt dakoppervlak beschikbaar is. Thermische zonnecollectoren vangen zonnewarmte op en geven deze via een warmtewisselaar af aan het opgeslagen water. Die warmte kan worden benut wanneer er warm water nodig is. Op de pagina over zonthermische systemen leest u meer over de werking en mogelijke systeemopzetten.

Zonnesystemen voor warm watpwater met thermische panelen

Wanneer de zon onvoldoende warmte levert of de vraag tijdelijk sterk stijgt, blijft naverwarming beschikbaar. Zo benut u duurzaam opgewekte warmte waar dat kan, met betrouwbare capaciteit wanneer dat nodig is.

Minder afhankelijk van gas, met behoud van warmwatercomfort

De stijgende gasprijzen in België laten zien dat energiekosten snel kunnen veranderen. Voor organisaties met een grote warmwaterbehoefte is het daarom verstandig om te onderzoeken hoe de afhankelijkheid van één energiebron kan worden verminderd.

Met een hybride warmwaterinstallatie kunt u gefaseerd verduurzamen. U kunt warmte opwekken met een warmtepomp of zonthermie wanneer dat past bij het project, deze warmte opslaan vóór een piek en naverwarming beschikbaar houden wanneer dat nodig is. Zo blijft warm water beschikbaar, terwijl het gasverbruik kan afnemen.

Advies over uw warmwaterinstallatie

Wilt u weten welke combinatie van warmtepomp, opslag en naverwarming past bij uw gebouw en warmwatervraag? Onze specialisten denken graag met u mee over een systeemopzet die aansluit op uw project.

Neem contact op voor advies over uw warmwaterinstallatie.

 

LAATSTE NIEUWS

PROJECTEN

Scroll naar boven